Українська література

Тема уроку: Володимир Винниченко. Життя і творчість, громадська і політична діяльність. Перший український науково-фантастичний роман «Сонячна машина»

Хід уроку

Побудуйте розповідь про митця за хронологічною таблицею

• 26 липня 1880 р.— народився в місті Єлисаветграді (нині — Кропивницький) у робітничо-селянській родині. Батько — безземельний селянський наймит, одружився з Євдокією Павленко, яка мала трьох дітей, спільною дитиною в них був Володимир.

• 1900 р. — вступає на юридичний факультет Київського університету

• 1902 р.— вступає до Революційної української партії (РУП). Згодом Винниченка заарештували й відправили в лук’янівську в’язницю. Відрахували з університету й забрали на військову службу. Тікає з батальйону.

• Восени 1902 р.— надрукував своє перше оповідання „Сила і краса“ в журналі „Киевская старина“.

• 1907 р.— знов був заарештований у Києві. Через вісім місяців сидіння Винниченка випущено.

• 1911 р.— одруження з Розалією Ліфшиць. Переїзд до Москви через небезпеку життя в Україні. Нелегальні подорожі в Україну.

• 1917 р.— переїхав до України й очолив перший уряд Української Народної Республіки (УНР).

• 1918 р.— Винниченко очолив опозиційний до гетьманського режиму Павла Скоропадського Український національний союз. Рішуче наполягає на відновленні УНР, створенні її найвищого органу — Директорії. Заарештований гетьманськими офіцерами.

• Вересень 1921 р.— очолив новостворений комітет допомоги українському студентству в Берліні.

• З 1925 — в еміграції пише п’єси „Брехня“, „Закон“, „Гріх“, „Чорна Пантера і Білий Медвідь“. Згодом їх перекладають німецькою мовою й ставлять у театрах Німеччини та інших європейських країнах.

• 1933 р. — написав відкритого листа до комуністичних московських вождів, у якому звинуватив їх в організації геноциду проти українського народу.

• 6 березня 1951 р.— Володимир Винниченко помер, похований у французькому місті Мужен.

                          „Сонячна машина“

    Володимир Винниченко першим в літературі 20-х років XX ст. створив соціально-утопічний і фантастичний роман з елементами пригодницького і детективного жанру. Цьому твору не бракує вад і хиб, але він став новим і оригінальним явищем світової літератури. У „Сонячній машині“ автор порушує суспільно-політичні, філософські, морально-етичні проблеми; уміло поєднує проблеми особи й колективу, класової боротьби, соціальних груп, „прекрасної будущини“, моралі й біологічних інстинктів. Новаторство письменника знаходить своє втілення в незвичайних поворотах людського характеру, думок і вчинків героїв, у сюжеті, що постійно інтригує читача, тримає в стані високої емоційної напруги, естетичної втіхи. Цей твір В. Винниченко присвятив своїй сонячній Україні. Дія роману відбувається десь через 40-50 років після закінчення Першої світової війни. Ареною подій стає не лише вся Німеччина й Європа, а й цілий світ. Найпереконливіші сторінки роману пов’язані з гостро сатиричним зображенням верховодів сучасного фінансово-промислового капіталу — гумового фабриканта й президента Об’єднаного банку Мертенса та його оточення. Король Німеччини Мертенс за свої гроші купив усе: уряд і парламент, банки й підприємства, поліцію й пресу, а прагне купити ще й древній аристократичний герб разом з його власницею — родовитою принцесою Елізою. Він мріє панувати над усім світом. Могутній реальній політичній й економічній силі в романі протиставлено винахід геніального інженера Рудольфа Штора — сонячну машину, що символізує визволення від усіх економічних, соціальних, політичних форм утиску. У романі переконливо показано, що людина, яка прагне стати над добром і злом, скидає всі суспільні обов’язки, перетворюється не стільки на вільну й всевладну істоту, скільки на примітивну жуйну тварину. Автор доводить, що людство вирятовується не стільки сонячною машиною, скільки усвідомленням потреби суспільно обов’язкової й організованої праці, поривом до нового життя. Сюжет роману розгортається двома лініями — боротьбою за сонячну машину та негараздами нерівного, непереборного кохання принцеси Елізи до геніального плебея Рудольфа Штора.

                ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

 Вивчити біографію письменника, прочитати роман «Сонячна машина»             Викладач      Ташликович М.М.