Технологія столярних робіт

Тема уроку: Прийоми безвідходної технології. Вимоги техніки безпеки при виконанні робіт на деревообробних верстатах.

Безвідходна технологія (рос. безотходная технологияангл. wastless technology, nonrefuse technologyнім.abproduktfreie Technologie) — напрямок комплексного використання сировини (в першу чергу корисних копалин, інших природних ресурсів) та захисту довкілля від забруднень. При цьому забезпечується максимальне вилучення (добування) з сировини всіх цінних компонентів при мінімальному виділенні чи повній відсутності відходів у твердому, рідкому чи газоподібному стані. При впровадженні безвідходної технології на основі міжгалузевої кооперації із видобутої руди або вугілля, крім отримання основного компонента, супутніх кольорових і чорних металів, можливе виробництво будівельних матеріалів, матеріалу для дорожніх покриттів, хімічних продуктів, добрив, а також використання порід відвалів для закладення виробленого простору шахт тощо.

Робота на деревообробних верстатах супроводжується, як правило, високим рівнем травматизму, що говорить про необхідність ретельній організації заходів безпеки на будь-якому підприємстві, яке відноситься до цієї галузі.

Чинниками першорядної ваги, що впливають на рівень безпеки праці, є рівень кваліфікації персоналу, технологічні особливості устаткування, проведення інструктажів з техніки безпеки і дотримання посадових інструкції. Враховуючи усе вищезазначене, можно зробити висновок, що для зниження рівня виробничого травматизму на підприємствах деревообробної галузі, потрібний контроль за справним станом усього виробничого устаткування, і також його відповідність сучасним стандартам якості та безпеки.

            До роботи на деревообробних верстатах повинні допускатися тільки особи, яким виповнилось 18 років, пройшли спеціальне навчання, первинний інструктаж з техніці безпеки та забезпеченні в повному обсязі спеціальнім одягом та взуттям, а також засобами індивідуального захисту. Для кожного працівника має бути затверджений графік проходження повторних інструктажів.

На виробництві повинен бути контроль, спрямований на те, щоб кожен працівник робив тільки ту роботу, яка йому доручена, і його кваліфікація повинна відповідати складності завдання.

Щодо робочого місця, то воно повинне знаходитися у повному порядку, не засмічено і оснащено засобами пожежогасіння, виробниче устаткування перед початком зміни перевіряється на справність як механічної, так і електротехнічної частини. Включати устаткування слід, тільки повністю переконавшись у відсутності людей в небезпечній зоні.

При роботі на деревообробному верстаті працівник зобов’язаний :

– використовувати спеціальний одяг та взуття, а також засоби індивідуального захисту;

– виконувати вказівки по обслуговуванню верстатів, викладені в паспорті або технічному описі верстата, а також вимоги попереджувальних таблиць, наявних на верстаті;

– встановлювати різальний інструмент, міняти заготованку тільки після повної зупинки верстата.

– забороняється обробляти загоованки коротше мінімальної довжини, встановленої для цього верстата (відстань між переднім і заднім вальцями).

– забороняється працювати в рукавицях при поданні пиломатеріалу в частину деревообробних верстатів, що ріжеться.

        Під час роботи персонал обов’язково повинен стежити за справністю обгороджування ножового валу, а також щоб була захищена неробоча частина ножового валу.

Усі струмопровідні дроти для забезпечення надійного захисту їх від механічних ушкоджень мають бути поміщені в металеві труби, що мають заземлення і укладені в ніші, що закриваються.

При виникненні неполадок при роботі устаткування, засміченні його робочих частин і виникненні інших чинників, що перешкоджають роботі, слід повністю зупинити технологічну лінію і відключити її від електропостачання, перш ніж приступати до усунення причин простою. Прибирання відходів повинне робитися тільки за допомогою спеціальних інструментів (гачків, лопат і інших).

Після закінчення робочої зміни усі відходи мають бути прибрані, устаткування відключене, інструменти оглянуті на предмет справності і повернені туди, де вони зберігаються, а робоче місце приведене в порядок. Робітникам слід переодягнутися з робочого одягу і по можливості прийняти душ.