Бесіда

1. Якого року були прийняти «Основні напрями зовнішньої політики України»?

2. Назвіть ці основні напрями.

3. Членом яких міжнародних організацій є Україна?III. СПРИЙНЯТТЯ ТА УСВІДОМЛЕННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

Робота з термінами

Європейська інтеграція — курс України на вступ до Європейського Союзу (ЄС).

У Законі України «Про засади внутрішньої і зовнішньої політики» від 1 липня 2010 р. зафіксовано «забезпечення інтеграції України в європейський політичний, економічний, правовий простір з метою набуття членства в Європейському Союзі». Офіційне підписання «Угоди про асоціацію між Україною та ЄС» було призначено на 28 листопада 2013 р. у столиці Литви Вільнюсі. 21 листопада 2013 р. у неконституційний спосіб Кабінет Міністрів України прийняв рішення призупинити підготовку до підписання Угоди про асоціацію з Євросоюзом, який, на думку тодішнього прем’єр-міністра М. Азарова, мав виділити Україні 20 млрд евро фінансової допомоги. В. Янукович угоду не підписав.

Метод «Мікрофон»

• Чому, на ваш погляд, люди вийшли на Євромайдан?

Орієнтовний варіант відповідей

1. Загроза втрати Україною державного суверенітету внаслідок втягування країни до Митного та Євразійського союзів — об’єднань, у яких домінує Росія.

2. Економічні проблеми.

3. Корупція у владі, що досягла неймовірних масштабів.

4. Згортання політичних свобод, політичні репресії.

5. Безправ’я громадян перед чиновниками, безкарність представників влади та їх оточення.

Робота з і статистичним матеріалом

• Яку причину революції підтверджують статистичні дані про стан економіки України за президентства В. Януковича?

Роки Приріст ВВП (% ) Приріст промислов. виробництва (% )
2010 4,1 11,2
Роки Приріст ВВП (% ) Приріст промислов. виробництва (%)
2011 5,2 8
2012 0,2 -0,5
2013 -1,1 -4,2

21 листопада 2013 р. активісти вийшли на майдан Незалежності у Києві та поширили в соціальних мережах заклик домагатися підписання Угоди. 30 листопада загони міліції «Беркут» спробували розігнати мітингувальників, що спричинило протест у населення. Кількість присутніх на Майдані почала швидко зростати.

Суть Євромайдану (таку назву дістало громадське зібрання противників режиму) полягала не у виборі між Європейським Союзом та Росією, а в обстоюванні людської гідності, громадянських прав та свобод. Відтак події зими 2013-2014 рр. згодом було названо Революцією Гідності.

За даними Українського інституту національної пам’яті, однією з основних рушійних сил Революції було українське студентство. Зрив підписання Угоди та побиття студентів виявились не єдиними, а можливо, і не головними причинами соціального напруження. Інші аспекти соціального напруження були обумовлені невдоволенням через політичну корупцію та цинізм щодо власного народу.

Фази Революції Гідності

• Мирна фаза протистояння — 30 листопада — 16 січня.

• «Гаряча» фаза протистояння — 17 січня — 20 лютого.

• Грудень 2013 р. — знесення пам’ятника В. Леніну в Києві започаткував «ленінопад» — демонтаж пам’ятників Леніну по всій країні як символ прощання з диктатурою та імперією.

• 13 грудня 2013 р. В. Янукович організував «круглий стіл» за участі опозиції. Однак Євромайдан швидко поширювався країною.

• 16 січня 2014 р. Верховна Рада ухвалила так звані «диктаторські закони», які фактично забороняли будь-яку незалежну від влади громадсько-політичну та журналістську діяльність.

• 19 січня — масові протести проти «законів 16 січня», зіткнення мітингарів із внутрішніми військами та «беркутівцями» на вулиці Грушевського.

• 22 січня — перші загиблі серед євромайданівців: Сергій Нігоян, Михайло Жизневський та Роман Сеник.

• 29 січня — після переговорів між В. Януковичем та лідерами опозиційних фракцій було ухвалено закон про амністію та відправлено уряд М. Азарова у відставку.

• 18—21 лютого 2014 р. — силове протистояння між силовиками та протестувальниками, завершальний етап Революції Гідності.

21 лютого 2014 року Віктор Янукович підписав з лідерами опозиції Арсенієм Яценюком, Віталієм Кличком та Олегом Тягнибоком «Угоду про врегулювання кризи». Того ж дня Янукович утік з країни. 22 лютого 2014 р. Верховна Рада ухвалила Закон України «Про позбавлення Віктора Януковича звання Президента України».

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ: О.В. Гісем, О.О. Мартинюк. Історія України, 11кл.,  § 27, ст.232-241. 

Використовуючи інформацію з Інтернет-джерел, підготувати презентацію про події весни 2014 року в Криму та на сході України.