Громадянська освіта

Тема: Бюджет домогосподарства, види доходів та напрями витрат.

Бюджет домогосподарства — баланс фактичних доходів і витрат домогосподарства за визначений період часу (квартал, місяць, рік) та фінансова база життя, що надає домогосподарству власного стилю споживання та життєдіяльності.

За своїм матеріальним змістом бюджет домогосподарства — форма утворення і використання фондів грошових коштів, що об’єднує сукупні доходи і витрати, забезпечуючи особисті потреби домогосподарства.

Доходи Витрати
Оплата праці Придбання продовольчих товарів (харчування)
Доходи від підприємницької діяльності та самозайнятості Придбання непродовольчих товарів
Доходи від продажу продукції та майна Оплата житла і комунальних послуг
Доходи від власності Оплата послуг культурно-побутового призначення
Пенсії, стипендії, допомоги Сплата податків
Грошова допомога від родичів та інших осіб Транспортні витрати
Вартість спожитої продукції від самозаготівель Витрати на освіту, охорону здоров’я
Пільги та субсидії безготівкові Витрати, пов’язані з веденням власного присадибного господарства
Вартість подарованого майна Інвестиційні витрати
Заощадження, позики, повернені борги Інші

https://pidruchniki.com/18210712/finansi/byudzhet_domogospodarstva_yogo_struktura_sukupni_resursi_sukupni_vitrati_domogospodarstva

Параграф 41

https://pidruchnyk.com.ua/1186-gromadyanska-osvita-10-klas-bakka.html

Тема: Самостійно сформувати свій власний бюджет одного місяця – березень 2020 року

Навіщо взагалі потрібен особистий бюджет?

1. Щоб контролювати витрати. Ви можете навіть не помічати, що значна частина ваших коштів йде, наприклад, на одяг. А деталізований особистий бюджет допоможе це зрозуміти і задуматись перед купівлею наступної сорочки чи плаття. Як наслідок — емоційних покупок стане менше.

2. Щоб заощаджувати. Разом зі зменшенням витрат з’являється можливість більше відкладати. Крім того, ви знатимете, скільки саме заощадили кожного місяця, і зможете планувати великі покупки.

3. Щоб розуміти своє фінансове становище загалом. Наприклад, у вас є бажання відкладати більше. Бюджет допоможе зрозуміти, що для цього краще: економити чи знайти додатковий прибуток. Бо перший варіант іноді менш доцільний. Якщо ви, наприклад, живете у Києві, знімаєте квартиру та отримуєте 10 тисяч грн, у цій ситуації складно накопичити на нову машину.

4. Щоб бути впевненим у завтрашньому дні. Плануючи свій бюджет, ви завжди знатимете, скільки у вас грошей. А отже — зможете розподілити їх так, щоб не голодувати за тиждень до зарплати.

5. Щоб досягати своїх цілей. Спочатку ви формуєте резервний фонд, потім збираєте на відпочинок, а з часом ставите такі масштабні цілі, як автівка чи навіть власне житло.

8 порад для економії бюджету

1. Зробіть перерву перед великою покупкою. Сподобалась річ у магазині? Поверніться за кілька днів і придбайте, якщо вона все ще буде потрібна. Хочете новий смартфон? Походіть із цією думкою тиждень і тільки потім вирішуйте, купувати чи ні. Це вбереже вас від емоційних витрат.

2. Складайте списки покупок перед походом у магазин, щоб не витрачати зайвого. А ще обов’язково поїжте — голодна людина накупить більше непотрібних продуктів.

3. Профілактика дешевше лікування. Не економте на візитах до стоматолога чи загальному аналізі крові раз на рік. Так, ви витратите на це кілька сотень гривень. Але запущена хвороба обійдеться у тисячі чи навіть десятки тисяч.

4. Спитайте себе перед придбанням акційних товарів: «Я купую, тому що знижка чи мені це дійсно потрібно?» 

5. Звертайте увагу на сезонні овочі, фрукти. А щоб радувати себе ними взимку, заморожуйте частину влітку.

6. Носіть із собою багаторазову пляшку для води і власну чашку для кави — у деяких кав’ярнях роблять знижку, якщо кава у свою чашку. Крім того, це ще й екологічно. 

7. Не купуйте нові книги, якщо на поличці є мінімум три непрочитані.

8. Зробіть енергозбереження частиною свого життя. Наприклад, тости економічніше робити в тостері. А коли вам потрібно 2 чашки чаю, не обовязково кипятити повний чайник.

Тема: Підприємницька діяльність.

Функціонування ринку неможливе без здійснення підприємницької діяльності, підприємництва.

Підприємництво – це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик діяльність з виробництва продукції, виконання робіт, надання послуг і заняття торгівлею з метою одержання прибутку.

Суб’єктами підприємницької діяльності, або, по-іншому, підприємцями, можуть бути:

♦ фізичні особи – громадяни України та інших держав;

♦ юридичні особи всіх форм власності.

Як видно, поняття “суб’єкт підприємницької діяльності” і “юридична особа” не збігаються, хоча за змістом дуже близькі. Перше поняття ширше, оскільки суб’єктом підприємницької діяльності може бути не тільки юридична (підприємство, кооператив, банк, компанія тощо), а й фізична особа, громадянин. Здійснення підприємницької діяльності громадянами без створення юридичної особи дістало назву приватного підприємництва.

В англомовних країнах набув поширення термін бізнес (англ. business – справа, заняття, комерційна, торгова діяльність), що означає будь-який вид діяльності, який приносить прибуток. Таким чином, поняття “власна справа”, “бізнес”, “комерція”, “підприємництво” є синонімами і мають однакове значення. Відповідно бізнесмен (англ. business man) – це ділова людина, комерсант, підприємець.

Держава гарантує свободу підприємництва і його державну підтримку. Це означає, що підприємці мають право без обмежень самостійно приймати рішення і здійснювати будь-яку діяльність, що не суперечить законодавству.

Свобода підприємництва виявляється у:

♦ вільному виборі видів підприємницької діяльності;

♦ вільному залученні до здійснення підприємницької діяльності майна та коштів юридичних осіб і громадян;

самостійному формуванні програми діяльності;

♦ вільному виборі постачальників та споживачів;

♦ вільному найму робітників;

♦ вільному розпоряджанні прибутком, що залишається після виплати обов’язкових платежів, встановлених законодавством.

У загальному випадку підприємництво виконує такі три основні функції:

♦ ресурсну – мобілізація капіталу (фінансів), трудових, матеріальних, інформаційних та інтелектуальних ресурсів;

♦ організаторську – організація виробництва, матеріально-технічного забезпечення і збуту, маркетингу, реклами;

♦ творчу – новаторство, генерація і використання ідей та ініціативи, вміння ризикувати.

Особливо варто підкреслити творчу складову підприємництва, яка дає змогу підприємцю знаходити найефективніші господарські рішення, щонайкраще використовувати обмежені ресурси і домагатися здійснення намічених планів і задумів на практиці.

https://pidruchniki.com/12130905/ekonomika/pidpriyemnitska_diyalnist

Параграф 43

https://pidruchnyk.com.ua/1186-gromadyanska-osvita-10-klas-bakka.html