Українська література

Тема уроку: РЗМ. Твір-роздум за драмою-феєрією Лесі Українки «Лісова пісня»

Хід уроку                                                  

 Однією з найважливіших проблем, що хвилюють людину протягом усього життя, і особливо в молодості, є любов. любов — християнська чеснота. Це сама сутність життя. Тема кохання — чистого, благородного почуття — вічна тема в літературі. Згадаймо твори, у яких оспівується це ніжне й чисте почуття: „Наталка Полтавка” Івана Котляревського, „Маруся” Григорія Квітки-Основ’яненка, роман Ліни Костенко „Маруся Чурай”). Ми вивчили шедеври української літератури, такі як повість М. Коцюбинського „Тіні забутих предків” з гуцульськими Ромео та Джульєттою, такі пісенні та прекрасні, хоч і трагічні почуття Івана й Марічки, світле кохання Лукаша й Мавки у драмі-феєрії Лесі Українки „Лісова пісня”.                                    

Бесіда з учнями

     1. Що таке кохання? 2. Чи існує відмінність між поняттями любов та кохання? 3. Чи важливе кохання в нашому світі? 4. Які книги, де звеличується почуття кохання, ви читали? На чому акцентували увагу письменники? 5. Чи відомі вам приклади з власного життя, коли кохання долало всі перешкоди? 6. Чи завжди кохання буває взаємним? 7. Чи є людина щасливою, якщо кохає без надії на взаємність? 8. Чи можна пробачити зраду?

Робота з прислів’ями

Прочитайте та прокоментуйте зміст прислів’їв про кохання.

1. Болить серденько, та плакать стидненько! 2. Вона за ним сохне, а він і не охне. 3. Гонить дівка парубка, а сама від нього не йде. 4. Дай серцю волю — заведе в неволю. 5. Дівчина, як квіточка,— з нею рай, а чужої молодиці не займай! 6. Дівчина, як тінь: ти за нею — вона від тебе, ти від неї — вона за тобою. 7. До любої небоги нема далекої дороги. 8. Душа душу чує, а серце серцю вість подає. 9. З перцем чи не з перцем, аби з добрим серцем. 10. Закохався, як чорт в суху вербу. 11. Їж з голоду, а люби змолоду. 12. Кого кохає, за тим і зітхає. 13. Коли любиш — люби дуже, а не любиш — не жартуй же! 14. Коли любиш — так женись, а не любиш — відступись! 15. Кому — як мара, йому — як зоря. 16. любов — не пожежа, займеться — не згасиш. 17. любов сильніше смерті. 18. любов, як перстень, не має кінця. 19. На любов і смак товариш не всяк. 20. Не втаїться кохання, як у мішку шило. 21. Полюбиться сатана краще від ясного сокола. 22. Різні по вдачі — міцні на любов. 23. Хто любить ревне, жаліє певне!

Проблеми:

  • боротьба за волю, за творче, щасливе, повнокровне людське життя;
  • реалізація творчих можливостей особистості, а надто митця;
  • людина і природа;
  • сенс життя;
  • сімейне щастя і любов;
  • добро і зло, гідність і безчестя;
  • свобода і неволя;
  • моральні цінності;
  • батьки і діти.

 Домашнє завдання

            Написати  самостійну роботу на тему «Невмирущість духовної краси за драмою-феєрією «Лісова пісня»», розкриваючи проблеми, які порушуються в творі.